Ako na kvalitný teambuilding? Správna lokalita a dobrý výber aktivít zabezpečia úspech

Pre stmelenie tímu niekedy stačí aj obyčajná opekačka alebo prespanie v stanoch. Zdroj: Pixabay.com

 

Firemné aktivity na stmelenie tímu bývajú zamestnancami často prijímané ako nutné zlo. Ak chcete, aby bol teambuilding prospešný pre všetkých, zapojte ich do jeho organizácie, vyberte multifunkčné miesto a zaistite neopozerané činnosti.

Naplánovať novátorský a užitočný teambuilding môže byť poriadnou výzvou pre nejedného HR manažéra. Problém je, že zamestnanci často ani nechápu pravý význam tejto aktivity. Na druhej strane, niekedy ani samotní manažéri si nie sú vedomí jej pozitívneho vplyvu na firemnú kultúru. Výsledkom sú nudné akcie plné okukaných činností, ktoré tím skôr rozdeľujú.

Pritom dobre zorganizovaný teambuilding podľa magazínu Forbes vytvára dôveru naprieč firemnou štruktúrou, zmierňuje konflikty na pracovisku, podporuje komunikáciu a zvyšuje mieru spolupráce. Efektívne budovanie tímu znamená viac angažovaných zamestnancov, a to aj na tých najnižších stupňoch. V konečnom dôsledku tak významne posilňuje firemnú kultúru. Ak chcete, aby váš teambuilding tiež toto všetko dokázal, inšpirujte sa našimi tipmi.

Využite možnosť zorganizovania

Vianočných večierkov

Platnosť pobytu
-

Zostavte organizačný tím

Ak sa chcete vyhnúť kritike a unudeným tváram vašich kolegov, zapojte do organizácie nasledujúceho teambuildingu zamestnancov naprieč celou firemnou štruktúrou. Nájdite si v každom tíme nejakého dobrovoľníka, ktorý vám bude ochotný pomôcť. Každý sa na vec pozerá inak. Čo sa páči kreatívcom, sa nemusí páčiť programátorom a naopak. Prediskutujte spolu miesto, čas, jednotlivé aktivity a ciele teambuildingu.

Lokalita je základ

Vybrať miesto na niekoľkodňovú akciu nie je nič jednoduché. Je potrebné skĺbiť požadovaný počet lôžok s atraktivitou lokality a možnosťami teambuildingových aktivít. Firmy a organizácie preto v posledných rokoch radi volia ubytovacie zariadenia, ktoré plnia aj inú ako ubytovaciu funkciu, napríklad wellness hotely. Vzhľadom k tomu, že disponujú bazénmi, saunami, športovými aktivitami, najrôznejšími procedúrami, konferenčnými priestormi, sú ideálnym miestom pre zimný aj letný firemný teambuilding.plavba.jpg

Vyhliadková plavba po Dunaji je netradičnou teambuildingovou aktivitou. Foto: Wellness Hotel Patince.

„V posledných rokoch sme zaznamenali zvýšený dopyt pre organizovanie teambuildingov v našom hoteli. Klienti sa najviac zaujímajú o pestrú paletu našich wellness služieb a teambuildingové aktivity, ktoré podľa ich individuálnych požiadaviek pripravíme presne na mieru,“ potvrdzuje súčasný trend Martin Slivka, obchodný a marketingový riaditeľ štvorhviezdičkového Wellness hotela Patince.

Aktivity by nemali byť povinné

Premýšľate, aké teambuildingové aktivity ocenia vaši zamestnanci najviac? Ľudí láka dobrodružstvo a uvoľnená atmosféra. Martin Slivka z Wellness hotela v Patinciach zhŕňa, že najviac je u nich záujem o vyhliadkové plavby po Dunaji spojené s degustáciou vína a cimbalovkou alebo bowling a lukostreľbu. Do portfólia však stále pridávajú nové, netradičné aktivity, ako sú tanečné workshopy, únikové hry, vznášanie sa nad vodou na flyboarde alebo bubnová show.

Neexistujú teambuildingové aktivity, ktoré sa budú páčiť všetkým. Niekto rád športuje, iný ocení vedomostný kvíz. Preto by ste vždy mali mať prichystanú nejakú alternatívu pre tých, ktorí nebudú chcieť ísť s ostatnými, napríklad na túru do Tatier.

wine_tasting_0.jpg

Obľúbenou teambuildingovou aktivitou posledných rokov je degustácia, napríklad vín alebo destilátov. Foto: Family Wellness hotel Patince

„Na jednom firemnom teambuildingu sme mali ako hlavnú aktivitu kurz prežitia v prírode, ktorého súčasťou bolo nocovanie v lese. Mne osobne sa aktivita veľmi páčila, rada kolegov po takomto dobrodružstve ale netúžila. Našťastie, zamestnávateľ netrval na tom, aby sa aktivity zúčastnili všetci. Zvyšok si tak mohol užívať výhody hotelového wellnessu,“ približuje relativitu obľúbenosti teambuildingových aktivít manažér Matúš z bratislavskej IT spoločnosti.

Na stmelenie stačí pol dňa

Problémom, predovšetkým začínajúcich firiem, môže byť nedostatok financií. Teambuildingové aktivity je však možné usporiadať aj počas jedného dňa alebo jedného popoludnia. Menšie tímy ocenia opekanie špekáčikov alebo grilovanie v lesoparku. Uvoľnená a neformálna atmosféra takejto aktivity pomôže k lepšiemu zoznámeniu ľudí. Zaujímavým trendom posledných rokov sú aj rôzne degustácie alebo kurzy varenia, ktoré z pracovného času ukroja len pár hodín.

Nezabudnite! Teambuildingu sa musí zúčastniť aj management spoločnosti. Prispieva to k bezproblémovej komunikácii naprieč firemnou štruktúrou.

Využite množstvo výhod a bonusov

AJ POČAS ROKU 2019

Platnosť pobytu
-

Kontakt:

Mgr. Katarína Petrániová
kongresy@wellnesspatince.sk
0918 809 046

Nezáväzná cenová ponuka

Všetky polia označené hviezdičkou * sú povinné.